twilight
Anasayfa
Subscribe Comments twilight Subscribe RSS
Published 16th Ara 2009 by Tansel Akdan

Elif Şafak 25 Ekim 1971′de Fransa Strazburg’da doğdu. Diplomat Şafak Akayman’ın kızıdır. Çocukluğunu ve gençliğini Ankara, Madrid, Amman, Köln, İstanbul, Boston, Michigan ve Arizona’da geçirdi. Orta öğrenimini Madrid’de, liseyi ise Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır.

Lisans eğitmini ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü’nde, yükek lisansını ODTÜ Kadın Çalışmaları Anabilimdalı’nda tamamladı. Bektaşi ve Mevlevi Düşüncesinde Döngüsel Evren ve Kadınsılık Anlayışı” üzerine yüksek lisans tezinin ardından; ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde doktorasını tamamladı. Doktora tezi, “Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları” başlığını taşıyordu. İslamiyet, kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

İlk öykü kitabı “Kem Gözlere Anadolu” (1994) yayınlandı.

İlk romanı Pinhan’ı(1997) yayımladı. Bu eserle 1998 Mevlana Büyük Ödülü’nü kazandı. Şehrin Aynaları’nı (1999) yazdı. Bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Türkiye ve Kültürel Kimlikler”, “Kadın ve Edebiyat” konularında dersler verdi.2000 yılında yayınlanan Mahrem, Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü’nü kazandı. Bit Palas (2002) ve İngilizce olarak yazdığı Araf (2004) (The Saint of Incipient Insanities) adlı kitapları ile geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başardı.

Amerika Birleşik Devletlerin’in farklı üniversitelerinde dersler vermiştir.

Şafak, 2004 yılında beş yazarın (Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Şafak, Celil Oker, Pınar Kür) ortak kaleme aldığı bir roman projesinde yer aldı, bu roman Beşpeşe adıyla yayımlandı.

2005′te Med Cezir adlı kitabında kadın, kimlik, kültürel bölünme, dil ve edebiyat hakkında yazılarını bir araya getirdi. 2006′da gene İngilizce olarak yazdığı “Baba ve Piç” (The Bastard of Istanbul) yayınlandı. Hamilelik ve doğum sürecinde yaşadıklarını anlattığı otobiyografik romanı Siyah Süt2ü 2007 yılında yayınladı.

2009 yılının Mart ayında yayımlanan Aşk isimli romanı, Türk edebiyat tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eseri ünvanına sahip oldu.

Gazeteci Eyüp Can Sağlık ile evlidir.  Çiftin, Şehrazat Zelda ve Emir Zahir isimli iki çocukları var.

31 Responses to “Hakkında”

 1. güler dilbağı diyor ki:

  aşk adlı kitabı bitireli on dakika oldu aslına bakarsan öyle çok kitap okudum diyemicem ama çok etkilendim özellikle kimya beni çok etkiledi

 2. aysenur diyor ki:

  hakkında bu kadar uzun bi yazı okumamıştım.gerçi bu bilgileri yine kısa kısa ordan burdan edinmiştim merak edince baya araştırdım hatta eşinizin hayatını bile ama siznki azdı mutlu oldum :)

 3. SEFA KUTLU diyor ki:

  SAYIN ELİF ŞAFAK BEN LİSE 3 ÖGRENCİSİYİM GECENLERDE SİZİN AŞK ADLI KITABINIZI ALDIM D&R KANYONDAN AMA KİTABIN BİRÇOK SAYFASI BASILMAMIŞ BOŞ CIKTI ORJİNAL KİTAPTA BOYLE BİR OLAY GÖRÜNCE BİLGİNİZE SUNMAK İSTEDİM GEREGİNİN YAPILMASINI ARZ EDİYORUM MUTLAKA CEVAP VERMENİZİ İSTİYORUM RİCA EDİYORUM

 4. tarık akar diyor ki:

  bende aşk adlı kitapla tam hayranınız oldum kitaptaki bütün kahramanlar çok güzel …tam ders alınacak bir hikaye herkese tavsiye ediyorum……………Ya ortasındasındır AŞK?ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde

 5. serenay diyor ki:

  sevgili Elif Şafak
  12 yaşındayım ve dilinize hayranım. kitaplarınızın üzerine birkaç kez durarak ve bilmediğim kelimeleri sözlükten bakarak eserlerinizi daha da iyi anlıyorum. en sevdiğim kitabınız ise AŞK hayatımda okuduğum en güzel kitap. eğer Ankara’ya imza günü için bir kez daha gelirseniz benim ile iletişime geçer misiniz…
  Sevgilerimle…

 6. Ruveyda diyor ki:

  aşk kitabı okuyalım 3 ay filan oldu ben sizi çook seviyorum
  aşk ın hiçbir sıfata ve tamlamya ihtiyacı yoktur
  başlı başına bir dünya dır aşk
  ya tam ortasındadır merkezinde
  yada dışındadır hasretinde
  kitaplarınız çook güzel benim kitabımda orjinel bütün sayfaları tam sakaryaya bekliyorum :) :).9

 7. summer diyor ki:

  yanlış anlamalara mahal vermemek içn hatırlatmakta fayda görüyorum,sitenin elif şafak ile doğrudan alakası yoktur,hayranlarınca hazırlanmıştır.

 8. Juan Ibrahim diyor ki:

  sevgili Elif Şafak,

  I read you, first time, tree years ago, in a short article from my universiy Journal: Antioquia University. Medellin, Kolombiya’da yaşıyorum. it was about your grand mother, and Zulaika and woman in current islam. I wrote a short text about turkish food in context, and the next article was your text. in two month I will be finish my anthropological degree. on september, I saw The Bastard Of Istanbul in a library of my city. then my mother gave me the book in christmas time.
  my thesis is about ney training in Istambul: Kamışı Alıştırmak,
  Vahyin Tatbikatları ve Varoşları. I said, “I will read turkish literature when I will near to finish my thesis”. To read your book is a beautiful blessing, in all sense!
  Ellerine sağalık!

 9. kenan diyor ki:

  bazı yazarlar bir kitabıyla ünlenir sonra yok olmaya mahkumdur siz ise her yeni eserinizde adeta zirve yapıyorsunuz.

 10. m-ahir diyor ki:

  Küçükken okuduğum çocuk klasikleri dışında, yetişkinliğimde okduğum tek bir kitap vardı. Başladığım her kitabı muhakkak ilk sayfalarında bırakıp atardım. Okuduğum o tek kitabı da kaç ayda bitirdiğimi hatırlamıyorum bile.
  Okuduğum ikinci kitap ise “aşk” oldu. Henüz bitmedi ama 3 gecede çeyreğini bitirebildim. Bu benim için büyük bir başarıydı. Hala severek okuyorum. Bazı sayfalarını iki defa okuyorum. Ruhdaşım! Diğer eserlerini de okumaya çalışcam. “Aşk” la birlikte hayatımda kalıcı değişiklikler oldu. Sana müteşekkirim. Ruh’una sağlık. Ruhdaşın. . .

 11. hanife diyor ki:

  Bilemiyorum Elif Hanım yazılanları kendisi de takip ediyor mu ama ben ben kendsinin başardığını az çok başarabilsem kendimi yere göğe sığdıramazdım heralde. Yalnızca bir isteğim var cep kitapları hem ekonomik açıdan hem de taşınabilirlik açısından çok faydalı. O nedenle lutfen özellikle AŞKın cep boyu basılsın. Sabırla bekliyoruz.

 12. erenTURK diyor ki:

  ELİF ŞAFAK ın çoğu kitabını okudum ama beni asıl etkileyen benim kitaplarım adlı bir kitapda elif şafakla yapılan söyleşiydi kitapta elif şafakın kitaplığının resmi var muhteşem bir kitaplık ne kadar iyi bir yazar olduğu kitaplarından belli daha çok genç olmasına rağmen bir ev dolusu kitabı var kısacası gerçekten çok iyi ve parlak bir yazar

 13. fahriye diyor ki:

  Okurları ruhdaşınız olarak görmenize sevindim.Ben de sizin son 5 kitabınızı okuyan biri olarak kendimi size o kadar yakın hissetmiştim ki bu kelimeyi sevdim;Ruhdaş.Siyah sütü okuduğumda çekirdek çitleyen, bir ankaralı olarak bunu hissetmeye başladım.Sayfanızı yeni keşfettim.Sevgiler.

 14. azize diyor ki:

  her kitapta farklı bir elif.. her ne kadar’kitaplarımda kendimden bahsetmiyorum’ desede..onun gönül yolculuğuna tanık olmak ruhdaşı olmak güzel..

 15. asir karakurt diyor ki:

  merhabalar sayin safak sizin iki romaninizi okudum .birincisi baba ve p. ikincisi aski okudum bu guzel romaninzdan dolayi sizleri tebrik ediyorum. ask romaniniz gercekten guzel olmus. oyle bir zevkle okudumki kendimi romandan alamiyordum sahane .ama bir iki elestiride yapmak geregi duyuyorum .ornegi bir yerde allah. askinin sadece namaz kilmkla ve kinali koclari allaha kurban etmekle ve anlini secdeden kaldirmamakla olmayacagini aski kalbinde his etmekle olacagini söyluyorsun. cok dogru ama unutmayalimki ask bedel ister. bedelsiz ask sadece kendi kendinize izdirap etmekten bir seye yaramaz .bir insan neye inaniyorsa o inandigi icin birseyler yapmak zorundadir. ve askin bir anlami olsun .örnegin genc bir erkek veya bir kiz asik oldugunda bir caba ve zahmete katlanamasa sonunda sevdigini baskasina kaptira bilir kendisine sadece izdirap kalir. sizin imaninizi ölctugumu sanmayin bu benim isim degil sizde allah aski olduguna kanaat getiriyorum umarim bu askiniz icin biraz olsun bedel öduyrsunuzdur. not. med cizir kitabinizi cok merak ediyorum med kurdlerin eski adidir kurtlerlen bir ilgisi varmidir.yoksa medin baska bir anlamimi varmidir .sagilar bu guzel kitaplarinizin devamini dilerim .soguk kuzey kutubundan sicak selamlar sayin ruhdasim….kurd aso

 16. sahin diyor ki:

  “Ya ortasındasındır AŞK?ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde”. böyle diyorsunuz. Oysa ta en başından beri hep eşiklerden ve sık sık araftan bahsederdiniz. Aşkta neden bir kesinlik koydunuz, herşey gibi onun da bir arafı olabileceğinden bahsetmediniz? Bana hayattaki eşikleri siz öğretmişken şimdi onu siz unutuyorsunuz.

 17. merve diyor ki:

  kaleminiz çok sağlam tebrik ederim. okuyucu kitleniz bu sebeple kitaplarınızın takipçisi tebrik ederim..

 18. esra diyor ki:

  yeni şehrim..yeni okulum..bir arkadaşım var sağ olsun hiç yalnız bırakmıyor beni…bende daha ilk günden şehirde o kitabevi senin bu kitabevi benim dolaşıyorum ve buluyorum sonunda aradığımı…ertesi gün başka bir şey..sonunda arkadaşım dayanamıyor geliyor yanıma “sende hep bu konuları okuyorsun ve de hep bu kadını.”gülüyorum ve diyorumki ama bu seferki çok başka..aradan bir yıl geçti şimdi arkadaşımda elif şafak tutkunu.benden sadece 5 yıl gerideydi şimdi her elif şafak haberini ondan duyuyorum.resmen ayaklı gazete..o kutu gibi odamda benimle aynı odayı,aynı havayı paylaşan ablam gibisiniz..güzel yüreğiniz için teşekkürler…

 19. Hıcrı Köroğlu diyor ki:

  Sayın Şafak;

  Son kitabınızı, AŞK’ı, Aziz’in yaşını açıkladığınız sayfalara kadar zevkle okudum. Aziz’le Ellen’nin aralarındaki e-maiiler 2008 yılında yazıldığına göre, Aziz Ellen’le tanıştığı gün evlenip, onu trafik kazasında aynı gün kayb edip, aynı gün dibe (70′li yılların başı) vurduysa, yaşı 56 olurdu. Halbuki romanda yaşını 54 olrak veriliyor, Aziz. kitabınızdan okuduğum kadarıyla, Margot’u, onunla tanıştıktan 3-5 yıl sonra yitirmiş. O zaman Aziz 60!a yakın demektir.

  Kususra bakmayın, yaklaşık 45 yıl önceki mühendislik eğitimim böyle saçma hesaplarla uğraştırır beni. By the way, Aziz’in yaşını okurlara bildirmek zorunda mıydınız?

  Yanlış anlamayın, romanı şok sevdim!

  Saygılarla
  Hicri Köroğlu

 20. azize diyor ki:

  fazla kitap okurum ama şu ana dek beni sizin kadar etkileyen bir yazar daha olmadı.her kitabınız ayrı ama mahremdeki sözcüklerin dansı müthiş bence.bit palas ve şehrin aynaları kaldı okumadığım onlar da biterse ne yaparım diye düşünüyorum.köşe yazılarınız var iyi ki perşembe cuma sürekli alıyorum.ve eski yazarlardan bahsetmeniz çok hoş sizin sayenizde okuyacak bir dolu kitap ve yazar keşfettim.Louis Althusser,tolstoy,Heidegger ilk defa yazdıklarıyla değil yaşamlarıyla dikkatimi çekti.’siyah süt’ romanınızda da çok yazarın hayatı vardı.hepsi çok güzel her geçen gün bir parça daha merakla okuyorum sizi ..

 21. seval diyor ki:

  merhaba;
  aşk kitabınızı okudum çok beğendim güzel bir anlatımınız var.kitapta bulunan kırk kuraldan bazılarını ve tebrizli şemse hayran oldum diyebilirim.inanılmaz bir karakter, röportajlarınızın bazılarını okudum kitabi yazarkenki ruh halinizi falan ne diyim ben okurken bile bukadar etkilenip derin düşüncelere dalıyorsam sizin işiniz gerçekten zor ama çok güzel insanın bazen böyle kendini araması kendini geliştirmesine ihtiyacı oluyor.kitabınızı okumadan önce mevlana,fuzuli,sokrates gibi söz yazarlarını okuyup içimdeki anlam veremediğim sıkıntıyı atardım ilk kez bir kitaptada bunu yapabildim belki ilk defa tasavvufa bukadar yakın kitap okudum ondandır bilemiyorum.çok isterdim tebrizli şems gibi biriyle tanışmayı kitabınızda bir şeyh gelir biri gider demiştiniz gerçekten olabilirmi öyle insanlar? ne kadar şansım var onu veya onları bulmak için? buarada site size ait değilmiş ama umarım okursunuz.
  sevgilerle…

 22. pınar diyor ki:

  Sayın Elif Şafak;
  Ben lise 3 öğrencisi bir gencim. Gelecek seneye teslim etmem gereken Extended Essay imi Edebiyattan seçtim ve Bit Palas ile başka bir kitabı karşılaştırmalı değerlendireceğim. Kitabı okumadan önce yazar gözüyle biraz sizden bilgi alabilirsem çok sevinirim. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

 23. seda diyor ki:

  Elif şafak benim hayatımda tanıdığım en özel yazar ve insanlardan birisi… kitaplarını çok seviyorum… çok fazla kitap okuduğum için birçok yazarın dillerini az çok biliyorum.Ancak Elif Şafak gibi bir dile sahip olan yazara ilk defa rastlıyorum… umarım hep böyle devam eder… tebrik ediyorum…

 24. Bekir Bakan diyor ki:

  En kutsal süzcüktür ASK insan ümrü boyunca.kalp ehli olan ona ulasmak icin cok uzaklara gider,günül ehli olanda cok uzaklardan gelir.vardiklari hanlarda bir nebze olsun duraklandiklarinda,ahaliden kimileri bunlar delimidir yahu,kimisi, aradiklarini bulunca dunyami deyisecek sanki,kimiside yav ümrünüzü yollarda vereceyinize kaderinize razi olunda kalan ümrünüzden bir sey anlayin…bizim kalb ve günül ehli istikametlerine giderlerken gülümsüyorlardi .Cünkü arkalarindan ASK,ASK,ASK cigliklarini duyuyorlardi ahalinin kadinlarindan. Sevgili Elif Safak sizde ASK Tohumlarini Serptiniz Güzel ülkemin güzel insanlarinin yüreklerine.Hani ASK Tohumlarini ekmislerdi ya Kalp ve Günül ehli olanlar gecmisten buyana iste onlardan biride Sizsiniz.Mevlana Celalettini Rumi nin talebeleri hep oglandi Ta ki Kimya Gelene Dek.Simdi ise siz hem kalem Ehli Hemde kalp ehlisiniz.Hersey Cok Daha Güzel Olacak.Yeterki Sen Aski Anlatmaya Devam Et Bize. ASKIN Cigliklari Duyulsun Güzel ülkemin Her Bir Yerine.Seni Seviyoruz.SEVGI VE SAGLICAKLA KAL.Norvecten Bekir

 25. nuray diyor ki:

  gerçektenn mükemmel bi yapıt aşk kitabıı zaten ilk aşk kitabı ile başladım elif şafak ile tanışmaya.tabii devamıda geldii ama devamıı benii hüsrana uğrattı özellikle baba ve piç kitabı gerçekten türk kültürüne aykırı bi konuyu ele almış bence elif şafak. şimdii beni belkii yargılayan kınayan olacak bağnaz bi kişilik felan diye düşünen olacak ama ne bileyim sonuçta biz bu vatanın çocuklarıyız biz böle gördükk bölee büyüdük.tabii az çok baba ve piç kitabını okuyan varsa hangi konuya değindiğimi anlayacaktır.tabii olayı farklı pencereden de düşünen vardır.ama ben böle düşünüyorum.ikincisi ise son kitabı beni biraz hüsrana uğrattı kağıt helva farklı bi yapıt bi eser beklerken diğer eserlerinden alıntı yaparak oluşturmuş kitabı bide üstelik fiyatı da yüksek bi maliyette…bazen lisedekii edebiyat öğretmenimin dedikleri düşündürüyor elif şafak hakkında BENİ…

 26. Hira diyor ki:

  merhaba,sevgili Elif Safak..
  ben Ask isimli kitabi okuduktan sonra cok etkilendim,aslinda o kitabin bana geliside cok mucizeli bi sekilde oldu desem yalan olmaz…ve kendi sevgimi,askimi buldum o kitapda ve hakikaten cok etkileyici bi kitap,insan elinden yere koyamiyor…ozelliklede kurallar cok dogru ve her insanin hayatinda rastlayacagi seyler…cok tesekkur ederim Elif Safak…bu guzel anlatim icin ve bana ask’i bulmamda yardim ettiginiz icin…sevgilerimle….

 27. Ayan diyor ki:

  Elif hanım,Sizin kitabınızı aylardır Baküde arıyodum tesadüf?n keçen hafta buldum.okudum.kitabın büyüsüne kapıldım.duygulandim.hiss etdim,Yaşadım.Yaşatanın yazarken yaşadıklarını düşündüm.O kadar doğru zamanda geldi ki, Kitabınız elime.Tesadüfler yokdur eminim!!Etkilendiyim ve de egitildiyim bir kitabdı.Teşekkür edir?m : )

 28. Esra diyor ki:

  Aşk ve Siyah Süt.. bu iki romanı okuduktan sonra gerçekten Elif Şafağın mükemmel bir yazar oldugu kanaatine vardım. Ki daha bundan başka romanlarını okuma fırsatım olmadı. Ama en yakın zamanda onları da okumak istiyorum acaba daha ne kadar mest edicek beni diye. Başarılarınız devamını diliyorum. Edebiyatla Parmak kadınlarınızla :) ve tabiiki ailenizle size Mutluluklar Diliyorum

 29. burak dogan diyor ki:

  İsminizi çok duydum.Geçenlerde bir kitabınızı almak için kitapçıya gittim. Kitap çok kalitesiz basılmıştı korsan kitap diye düşündüm ama nasıl olur ki! Hayret ettim. Kitabınızı çok okumak istememe rağmen kitabın kalitesizliği yüzünden almadım. Hala herhangi bir kitabınızı okumuş değilim. Şu an ingilizce konuşmanızı dinliyorum çok seri konuşuyorsunuz vurgu yok dikkatimi çekti çalışmalarınızda başarılar bence sol taraftaki fotoğrafınızıda değiştirin.

 30. Gül Yılmaz diyor ki:

  sevgili elif şafak size birşeyler yazıyor olmak sizinle birşeyler paylaşıyor olmak tarifsiz bir duygu benim için. Sizi o kadar iyi tanıyor ve kendime o kadar yakın buluyorum ki sebebi okuduğum muhteşem kitaplarınız. Anlatım gücünüze kelimelerinize okuyucularınızı yani biz şanslı insancıkları öyle güzel bir diyara götürüyorsunuz ki .Bunun için çok sağolun siz emi . Son olarak, Şemsin 20. kuralı nedir kitapta rastlayamadım sanki, mailimi okur ve beni yanıtlarsanız çok mutlu olacağım. Bizlere hayatımızda bir ışık olduğunuz için çoook teşekkürler. SEVGİYLE VE HOŞÇAKALIN

 31. canan diyor ki:

  merhaba aşkı yeni bitirdim ama süper tek kelimeyle yalnız kafama takılan önemli bir konu var daha önce kimya yı okudum orada olaylar çok farklı kimya kerranın çocuğu ,şems ona çok eziyet ediyor gibi farklı anlatımlar var şimdi acaba hangisi doğru sizden ricam belirttiğim mail adresine lütfen aydınlatıcı bilgi istiyorum çok fazla ikilemde kaldım çünkü kızım 12 yaşında ve kitabı okumak istiyor doğruyu bilmeliyimki kızımı yönlendirebileyim şimdiden teşekkür ederim.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

twilight
 
Bu sitenin Elif Şafak ile doğrudan hiçbir alakası yoktur. Hayranları tarafından hazırlanmaktadır.
Hazırlayan